A medence a törzs alapja. Tartja a hasűri szerveket és összekapcsolja a gerincet és az alsó végtagokat. Ez egy zárt csont-ízület gyűrű, három csontos rész és három ízület építi fel.
A medencét felépítő csontok:
- a két csípőcsont (os ilium), páros, szimmetrikus csontok;
- a keresztcsont (sacrum), szimmetrikus, de páratlan, tömör csont, az öt keresztcsonti csigolya összecsontosodásának eredménye.
A három ízület:
- a két medenceízület (articulatio sacroiliaca), a sacrum és a csípőcsontok közötti ízületek;
- a symphisis pubica, a medencecsontok elülső összeköttetése.
A medence egészében egy tölcsérhez hasonlít, szélesebb alapja fölfelé néz, és a medence bemenetet alkotja, ami összeköti a hasüreget és a medence üreget. A medence meglehetősen eltérő a két nemben.
Ha összehasonlítjuk a férfi medencét a nőivel, azonnal feltűnik, hogy a női szélesebb és sokkal nyitottabb. A női medencét határoló háromszög alapja lényegesen szélesebb.
Másfelől a női medence alacsonyabb, mint a férfié, így a medence köré rajzolható trapéz is alacsonyabb.
A két nem közötti különbség a terhességgel függ össze, különösen a magzat relatíve nagy fejével, amely a terhesség alatt a medence fölött fekszik, és szülés közben át kell haladnia a medence bemeneten, mielőtt a kismedencébe jut. A medence ízületei ezért nem csak a törzs megtartásában játszanak fontos szerepet, hanem a szülésben is részt vesznek.
Ebben a szalagok által igen erősen stabilizált ízületben fiziológiás esetben csupán igen kismértékű elmozdulás jön létre. E kicsinyke elmozdulásnak azonban hatalmas szerepe van az emberi mozgások során.
Az SI ízület – a szeméremízülettel egyetemben – teszi lehetővé a medence két oldalának egymáshoz képest (de fogalmazhatunk úgy is, hogy egymástól függetlenül) történő elmozdulását. Ez a viszonylagos függetlenség bizonyos esetekben rendkívül fontos. Hogy csupán egyetlen példát említsek: a combcsont egyoldali mozgása (mondjuk egy jól irányzott rúgás közben) mindig együtt jár a medence azonos oldalának elmozdulásával. Ilyenkor a medence másik oldalának relatíve stabilnak illik maradnia, ellenkező esetben egész medencénk mereven, egy egységként mozdulna el, ami lehetetlenné tenné bizonyos mozdulatok finomhangolását.
A keresztcsont fájdalom könnyen összetéveszthető a derékfájással, éppen ezért fontos a probléma alapos kivizsgálása. Bár a hátterében különböző okok állhatnak, mégis elmondható, hogy leggyakrabban a csípő-keresztcsonti ízület gyulladása jár keresztcsont fájdalommal.
Az SI ízület kopása és gyulladása
A krónikus fájdalommal járó SI ízületi kórképek mind nagyon összetettek. A kopás az ízületi porc pusztulásával jár, idővel pedig csontfelrakódásokhoz és gyulladáshoz vezethet.
Az SI ízület gyulladását (sacroileitis) kiválthatja még akár sérülés, várandósság, húgyúti fertőzés vagy bizonyos autoimmun folyamatok is.
Az SI ízület diszfunkciói
Alapvetően egy olyan ízületről van szó, amelyben csak minimális mozgás jön létre. Azonban a túl feszes izmok miatt előfordulhat, hogy az SI ízület mozgása még ehhez képest is beszűkül, ekkor a fájdalom csak az egyik oldalon jelentkezik, és a térdekig, vagy akár a bokáig is lesugározhat. A manuálterápia és a masszázs megfelelő oki terápiát nyújt a diszfunkció kezelésére.
Ezzel ellentétes az SI ízület hypermobilitása (túlmozgása), amely főként a sportolókat érinti, ugyanis a meglazult szalagrendszerük miatt az ízület instabillá válhat. A probléma jól kezelhető kinesio tape felragasztásával, valamint a környező izmok erősítésével.
A keresztcsont fájdalom kezelése gyógytornával
A gyógytorna természetesen úton kezeli a keresztcsont fájdalmat és az azt kiváltó okot, ugyanis a mozgással aktivizálja a test öngyógyító folyamatait.
- A gyógytorna egyik alapját a nyújtó gyakorlatok képezik.
Ezekkel a technikákkal lazítjuk a megfeszült izmokat és növeljük a sacroiliacalis ízület mozgásterjedelmét. Minél lazábbak az izmok, annál kevésbé éri terhelés az ízületet, ezáltal további problémák kialakulását is megakadályozzuk. - a gyógytorna másik célja az izomerő növelése.
Az erősítő gyakorlatoknak köszönhetően növeljük az SI ízület stabilitását is. Ezekkel a feladatokkal megelőzhetjük akár az ízület sérülését vagy kopását is. Kijelenthető, hogy a gyógytorna során alkalmazott feladatok fontosak a megelőzés szempontjából is, ugyanis ezek segítségével a további panaszok kialakulását is megakadályozhatjuk.Gyulladás esetén is hatékony módszer lehet a gyógytorna. A rendszeres mozgás serkenti a keringést, amely a gyulladás során keletkezett káros anyagok lebontását és szállítását gyorsítja, valamint csökkenti ez emiatt kialakult duzzanatot és fájdalmat is. - A gyógytornászoknak számos kiegészítő technika áll a rendelkezésükre a sikeres gyógyuláshoz.Lágyrész kezelésekkel, manuálterápiával valamint kineziológiai tapasz felhelyezésével gyors és hosszú távú eredményt tudnak elérni a szakemberek. Míg a lágyrész mobilizáció és a manuálterápia speciális fogásokkal kezeli a keresztcsont fájdalom kiváltó okát, addig a tape technika egy pamutrétegből álló tapasz felhelyezésével aktivizálja az izmokat és serkenti a keringést, ezáltal támogatva a kezelések során elért eredményeket.
Ha a keresztcsont fájdalom nincs kezelve gyógytornával
Nem csak a fájdalom válhat krónikussá akkor, ha keresztcsont fájdalom esetén nem fordul gyógytornász szakemberhez, hanem hosszú távon újabb panasz alakulhat ki a medence szöveteiben.
Csontjaink, izmaink és szalagjaink összefüggő rendszert alkotnak, így nem ritka, hogy ha egy ponton eltérés keletkezik, az más területekre is kihatással lehet. Hosszú távon az egészséges ízületek is nehezen bírják a megnövekedett terhelést, az izmok pedig befeszülnek. Emiatt a csípőben, térdben vagy akár a bokában is kialakulhat fájdalom, valamint izomerő csökkenés, azaz az alsó végtag hamarabb elfárad. Több panasz kezelése azonban megsokszorozza a gyógyulási időt.