Trigger pont terápia
Mi az a trigger pont?
A trigger pontok és tender pontok az izomszövetben tapintható érzékeny feszültség “csomók”, melyek helyi, illetve kisugárzó (fájdalmas izomcsomótól távolabb jelentkező) tüneteket okozhatnak. Kívülről természetesen nem láthatóak, a terapeuta tudja kitapintani ezeket a borsónyi, vagy annál kicsit nagyobb területeket az izomzatban.
Míg a tender pontok kizárólag helyi fájdalmat okoznak az izomban, addíg a trigger pontok kisugárzó panaszt produkálnak a testünk egy távolabbi részén. Innen ered a trigger pont neve is, hisz arról van szó, hogy ezek a feszültség csomók, a testünk más részében okoznak, indukálnak fájdalmat Az angol trigger szó magyar jelentése, előidéz, kivált. Gyakran fordul elő például, hogy az ülőideggyulladás esetében nem az ülőideg irritációja okozza a problémát, hanem a farizmokban lévő fájdalmas csomók. Gyakran keresnek minket nyakfájdalommal vagy fejfájással, ilyen esetekben sokszor teljesen máshol van a probléma gyökere, lehetséges, hogy távol a fájdalomtól (pl. a háti szakaszon) találjuk meg a tünetekért felelős trigger pontokat. A trigger pontok ismerete, lokalizálása azért fontos, mert segít a fájdalom valódi okának megszüntetésében.
- Aktív trigger pont: tapintásra fájdalmas, a fájdalom kisugárzik egy adott területre
- Látens trigger pont: nyomásra fájdalmas, kisugárzó tünetet nem produkál, de könnyen aktív trigger ponttá alakulhat
Az izomzatban trigger pontok kialakulásának oka lehet:
- akut- és krónikus túlterhelés, ismétlődő gyakori mozdulatok következtében (házimunka, kertészkedés, irodai munka)
- tartós terhelés következtében, nehezebb tárgy emelgetése, kisbaba gyakori megemelése
- stressz
- ízületi gyulladás, kopás
- porckorongsérv (nyaki, ágyéki)
- gerincferdülés
- direkt trauma, autóbaleset következtében
- sport
- helytelen testtartás (pl.: ülő munkát végzőknél kialakult feszes nyakizmok)
- mozgásszegény életmód, a trigger pontok a mozgás hiányától is kialakulhatnak, például a túl sok üléstől
Trigger pontok hatásai:
A trigger pontoknak az adott izomszövetben lokális és távolabbi hatásai is vannak. Hosszú távon egy öngerjesztő ördögi kört alakít ki. Az izomcsomó a feszülés következtében saját vérellátását zárja el, így a szövet anyagcseréje romlik, tápanyagellátása elégtelenné válik, a területen káros salakanyagok halmozódnak fel. Ezek egymást erősítve a helyi izomfeszülést fenntartják és súlyosbítják, egészen addig amíg külső behatással (trigger pont terápiával) meg nem szakítjuk az önfenntartó folyamatot. Ha ez a kedvezőtlen állapot hosszútávon fennáll, a lokális folyamat végül az egész izomszövet állapotára is kihat, az izom működése zavart szenved, így maga az izom is megfeszül.
Mikor alkalmazunk trigger pont terápiát?
- túlfeszült/túlterhelt izomzat
- letapadt izomzat
- izomegyensúly megbomlás
- kisugárzó fájdalom
- arc-,fog-,fejfájás
- és további nehezen felderíthető hátterű fájdalmak
Mivel a trigger pontok jellegzetessége, hogy sokféle különböző panaszt utánozhatnak (fogfájás, derékfájás, kisugárzó fájdalom), ezért érdemes sokszor eleve a trigger pontok felderítésével és oldásával kezdeni a terápiát, hogy kiszűrjük, mik azok a panaszok, amelyek a valós problémára utalnak.
- A páciens izom állapotának alapos vizsgálata
- Izomrétegek masszázzsal történő kilazítása
- Trigger pontra egyenletes nyomás alkalmazása, majd annak oldása
- Megfelelő izmok nyújtása illetve erősítése
A trigger pont terápia alkalmazásával hosszú távú eredményt érhetünk el. A megfelelő pontok nyomásával, majd oldásával hatékonyan enyhíthető, illetve megszüntethető a feszes nyakizmok miatt kialakult fejfájás, vállfájás vagy a kötött farizmok által okozott derékfájdalom. A terápia során alkalmazott nyomás kezdetben fájdalmas lehet, azonban az izom lazulásával a fájdalom gyorsan megszűnik. A hagyományos masszázs esetében az izomköteg kilazítása egy ideig segíthet a panaszokon, de amíg a trigger pont működésben marad addig az adott izom igen hamar újra feszessé válik, és a panasz ismét fellép. A trigger pont terápia az izomfeszesség valódi okát szünteti meg, így tartós javulást eredményez.