A pattanó ujj (latinul: digitus saltans) olyan állapot, amely fájdalmat, valamint az ujj behajlításakor és kiegyenesítésekor beszorulást vagy akadozást okoz. Leggyakrabban a gyűrűsujjat és a hüvelykujjat érinti a betegség, de a többi ujjon is előfordulhat.
Anatómia
Az ín hosszú, zsinórszerű struktúrák, amelyek az alkar izmait az ujjak csontjaihoz rögzítik. Amikor az izmok összehúzódnak, a hajlító inak lehetővé teszik az ujjak hajlítását.
Az ínak mindegyike egy-egy ínhüvelyben halad át a tenyérben és az ujjakban, amely lehetővé teszi, hogy az ujj hajlítása és kiegyenesítése közben ne legyen fennakadás. Az ínhüvely mentén gyűrűknek nevezett szövetszalagok tartják a ínszalagokat szorosan az ujjcsontokhoz. Az inak az ujj mozgása közben áthaladnak a gyűrükön. Az ujj tövében lévő gyűrűt A1 ínhüvelygyűrűnek nevezzük. Ez az a gyűrű, amely érintett a pattanó ujj kialakulásában.
Bár a pattanóujj okai nem ismertek, számos tényező növelheti a betegség kialakulásának kockázatát. Ezek közé tartoznak a következők:
- Egészségügyi problémák: A betegség kialakulása gyakoribb bizonyos alapbetegségekkel rendelkező személyek esetén, például cukorbetegségben és reumás ízületi gyulladásban szenvedő embereknél.
- Erőteljes kézi tevékenységek: Az állapotról ismert, hogy az ujjak és a hüvelykujj erőteljes használata után jelentkezik.
A pattanó ujj tünetei
A pattanóujj tünetei sérülés nélkül kezdődnek. Előfordulhat, hogy a tünetek a kéz nagymértékű vagy intenzív használata után alakul ki.
A tünetek a következők lehetnek:
- Érzékeny csomó az ujj tövénél a kéz tenyér felőli oldalán.
- Az ujj mozgatásakor érzett pattogó vagy záró érzés.
- Fájdalom, elakadás az ujj behajlításakor vagy kiegyenesítésekor.
- A merevség és az elakadás általában inaktív időszakok után, például reggeli ébredés után rosszabb.
Súlyos esetben az érintett ujj behajlított helyzetben be is rögzülhet.
Orvosi vizsgálat
A kézsebészeti szakorvosok képesek diagnosztizálni a pattanóujjat a kéz vizsgálatával és pácienssel való konzultációval. Általában nincs szükség röntgenfelvételre vagy egyéb vizsgálatokra.
A vizsgálat során a szakorvos a következőket fogja keresni:
- Érzékenység a tenyérben lévő hajlító ínhüvely felett.
- Az ínhüvely megvastagodása vagy duzzanata.
- Az ujj behajlításakor és kiegyenesítésekor fellépő elakadás
Nem műtéti megoldások
- Pihenés. A probléma megoldásához elegendő lehet a kéz pihentetése és az olyan tevékenységek elkerülése, amelyek rontják a helyzetet.
- Sínezés. Hasznos lehet, ha éjszaka sínt visel, hogy az érintett ujjat vagy hüvelykujjat alvás közben egyenes helyzetben tartsa.
- Gyógyszerek. A vény nélkül kapható gyógyszerek, például a paracetamol és a nem szteroid gyulladáscsökkentők segíthetnek a fájdalom és a gyulladás enyhítésében.
- Fizikoterápia. Gyulladáscsökkentő fizikoterápiás kezelés.
Pattanó ujj műtét
Ha az ujja nem javul a nem sebészeti kezelés hatására, akkor érdemes lehet megfontolni a műtétet. A műtét opcionális. A műtétre vonatkozó döntés azon alapul, hogy az ujja mennyire fáj vagy mennyire veszítette el a funkcióját. Ha azonban az ujja vagy a hüvelykujja behajlított helyzetben ragad, orvosa műtétet javasolhat a tartós merevség megelőzése érdekében.
A pattanó ujj sebészeti eljárása az ínhüvelybemetszés.
Az eljárás célja az ín mozgását gátló ínhüvelygyűrű átvágása, hogy az ín tudjon siklani az ínhüvelyen keresztül. Az eljárást általában ambulánsan, helyi érzéstelenítő injekcióval végzik.
A műtétet a tenyéren végzett kis nyílt bemetszésen keresztül végzik.
Pattanó ujj terápiája
- Az egyik legmegfelelőbb módszer a gyógytorna, amely során a legalapvetőbb képességünket használják fel a szakemberek, ez pedig a mozgás.
- A gyógytorna helyreállítja az érintett ujj mozgásterjedelmét azáltal, hogy fellazítja a feszes inakat és izmokat és bemozgatja a végtag ízületeit. A cél eléréséhez a gyógytornászok speciális nyújtó (stretching) technikákat alkalmaznak, amelyekkel a blokkolt idegeket is képesek feloldani, ezáltal a fájdalom is jelentős mértékben csökkenhet.
- Pattanó ujj esetén elengedhetetlen a rendszeres gyógytorna, ugyanis ennél a problémánál kifejezetten nagy gondot jelenthet az inaktivitás. Itt külön érdemes megjegyezni, hogy a gyógytorna nem egy fájdalmas módszer, a kimozgatásokat minden esetben fájdalomhatárig kell végezni.
- Abban az esetben, ha a pattanó ujj műtéti beavatkozást igényel, fontos tudnia, hogy már az operáció előtt is hasznos lehet, ha egy gyógytornász segítségét kéri, aki a későbbi, gyorsabb rehabilitáció érdekében segít megfelelő állapotba hozni a környező szöveteket.
- Ezt követően, a műtét után is mihamarabb érdemes megkezdeni a gyógytornát. Ha a kéz izmai újra megerősödnek, az ideghálózat is hamarabb regenerálódik, így a finommozgásokat is könnyebb lesz kivitelezni. Azonban az erősítés mellett a nyújtás továbbra is elengedhetetlen eleme a terápiának, az ujj funkciónak visszanyerése, valamint a problémamentes hegesedés szempontjából.
A gyógytorna általános jótékony hatása, hogy serkenti a vérkeringést, ezáltal nő a szövetek oxigén ellátása. Ez a folyamat elősegíti a szövetek regenerálódását és az operált területen kialakult heget is fellazítja. Mindez hozzájárul a kéz és az ujj duzzanatának csökkenéséhez is, ugyanis a vérkeringés mellett a nyirokkeringés is fokozódik, amely az ödéma (felgyülemlett folyadék) elvezetésében lényeges szerepet játszik.
Nem elhanyagolható pozitív hatása továbbá, hogy a gyógytorna gyakorlatok fokozzák az kéz és az ujjak izomerejét, valamint az inak és az izomrostok hosszát, növelve mindezzel az izmok rugalmasságát is. Ezáltal fejlődik a kéz és az ujjak terhelhetősége is.
Kijelenthető, hogy a pattanó ujj esetén a legeredményesebb gyógyulást a gyógytornával érhetjük el, amely hosszantartó, egészséges ujj- és kézmozgásokat biztosít. Mindezek mellett kiemelendő, hogy végig egy szakember felügyeli a tornák kivitelezését, és hiba esetén korrigálja a mozgást, segítve ezzel az akadálymentes gyógyulást.
A pattanó ujj szövődményei gyógytorna nélkül
Pattanó ujj esetén, ha elmarad a gyógytorna a folyamat végállapotaként az érintett ujjat már segítséggel sem lehet kinyújtani. Ha az ujj ebben az állapotban rögzül, az izmok sorvadásnak indulhatnak, valamint így a kezével nehezebb lesz a tárgyak megfogása és a végtagja erőtlenebbé válhat.
Ez az állapot már minden esetben műtéti beavatkozást igényel, amely a gyógyulási idő kitolódásával jár, és akár több hónapig is nélkülöznie kell majd a kéz funkcióit.