A gyaloglás rendkívül előnyös az egészség szempontjából, ráadásul életkortól és erőnléttől függetlenül bárki elkezdhet rendszeresen sétálni. Emellett hozzájárulhat egyes betegségek megelőzéséhez, sőt akár évekkel is meghosszabbíthatja az életünket.
Olyan tempóban és annyit gyalogolhatunk, amennyit csak szeretnénk, ráadásul új mozgásformaként nagyon egyszerűen beilleszthető a napi tevékenységeink közé. Kezdőként nincs is másra szükségünk, mint egy pár jó minőségű, strapabíró gyaloglócipőre.
A rendszeres sétának több előnye is van, kutatások alapján pedig már elég napi 30 perc mozgás ahhoz, hogy az alábbi 10 kedvező hatást elérhessük.
- Erősítés a szívnek : Kimutatások szerint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében a rendszeres sétának legalább akkora szerepe van, mint a futásnak vagy bármilyen aktív testmozgásnak, hiszen már a kis intenzitású mozgásfajták is segítik ideális szintre hozni a vérnyomást, és csökkentik a koleszterinszintet. Ezek pedig jelentősen hozzájárulnak a szív egészségének megőrzéséhez.
- Megnövelt tüdőkapacitás : A napi sétával az izmainkat átmozgatjuk, melyeknek szükségük van a megfelelő oxigénbevitelre. A rendszeres mozgás ennek megfelelően megdolgoztatja a tüdőnket, melynek hosszú távon jelentősen javul a kapacitása, illetve több oxigént is tud juttatni az izmoknak, szerveknek.
- Megerősödött csontok : A napi 30 perc séta megnöveli a csontsűrűséget, ami jelentősen csökkenti több betegség kialakulásának esélyét is. A séta az ízületek egészségére is pozitív hatással van. Kutatások szerint naponta legalább 30 perc sétával az ízületi gyulladások ellen is sokat tehetünk.
- Testsúly csökkentése : A testsúly csökkentéséhez és az izmok erősítéséhez is hozzájárulhat a napi rendszerességű séta. A napi mozgás különösen jól edzi a testtartásunkért felelős, úgynevezett tónusos izmokat, mint a törzs vagy a láb izmait.
- Jobb látás : Sokaknak lehet meglepő, de a séta még a látásunknak is jót tehet, például csökkenti a zöldhályog kialakulásának esélyét. A monitor előtt, ülő munkát végző emberek szemének, illetve azoknak, akiknek a szeme állandóan közelre fókuszál, jót tehet, hogy séta közben több inger is éri a szemüket. A szem izmai ilyenkor folyamatosan mozognak, hiszen egyszerre kell a távolban történő eseményekre, illetve a közvetlen környezetre is figyelnünk.
- Cukorbetegség megelőzése : A sétának még a futásnál is komolyabb szerepe van a cukorbetegség megelőzésében. Mindkét mozgásforma növeli a szervezetben a glükóztoleranciát, ami azt mutatja, hogy a sejtek milyen arányban képesek felhasználni a vércukrot. A cukorbetegség elkerülése a jobb testi erőnléttel, illetve az egészségesebb életmóddal is összefügg.
- Itt pluszban meg kell jegyeznünk, hogy a gyaloglás csökkentheti a vércukorszintet. Jön egy kis érdekesség.
Ha evés után rövid sétát teszünk, azzal sokat tehetünk a vércukorszintünk csökkentéséért.
Egy kisebb, kevesebb vizsgálati alany bevonásával végzett tanulmányból az derült ki, hogy naponta háromszor (reggeli, ebéd és vacsora után) egy-egy tizenöt perces séta hatására nagyobb mértékben javul a vércukorszint, mint naponta egyszer egy másik időpontban megtett negyvenöt perces gyaloglás hatására. Azonban további kutatásokra van szükség ezen eredmények megerősítésére.
Igyekezzünk a mindennapi tevékenységeink részévé tenni, hogy minden evés után elmegyünk sétálni, így ráadásul könnyebb is a testmozgásra időt szakítani napközben.
- Asztmás roham mérséklése : Séta során a mozgásunk kevésbé irritálja a légcsatornáinkat, mint a nagyobb intenzitást igénylő sportok során, ezért különösen ajánlott a gyaloglás az asztmás betegeknek.
- Jobb alvás : Az esti séta jelentősen javítja az alvás minőségét, ami pedig az egészség megőrzésének egyik legfontosabb alapja.
- Növekedő kreativitás : A séta egyik legnagyobb előnye, hogy oxigént pumpálhatunk közben az agynak, mellyel javul a problémamegoldó képességünk, valamint nő a kreativitásunk is.
- Elégedettség : Már napi 30 perc séta is elég ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat testileg és szellemileg egyaránt. A testünk erősödik, miközben a szerveink jobban funkcionálnak.
- Hasznos tippek a biztonságos gyalogláshoz
- A következő javaslatok betartása esetén biztosan nem ér minket semmilyen kellemetlen meglepetés rendszeres sétáink során:
- Kizárólag olyan helyen sétáljunk, amely kifejezetten gyalogosforgalomra szolgál. Amennyiben lehetséges, csak jól megvilágított helyen maradjunk.
- Ha esténként vagy a kora reggeli órákban szoktunk gyalogolni, akkor mindig viseljünk fényvisszaverő mellényt, vagy vigyünk magunkkal zseblámpát, hogy az autósok biztosan észrevegyenek.
- Fontos a megfelelő saroktámasztékkal és talpbéléssel rendelkező, strapabíró cipő viselése.
- Válasszunk lezser, kényelmes ruhákat.
- A megfelelő hidratálás érdekében gyaloglás előtt és után is igyunk sok folyadékot.
- Még felhős napokon is kenjük be magunkat napvédő krémmel, nehogy leégjünk.