A spondylosis olyan meszesedéssel járó folyamat, amely a gerinc bármely szakaszát érintheti. Sokszor nem jelentkezik panasz, éppen ezért a súlyosság és a tünetek között nincs szoros összefüggés.
A spondylosis egy összefoglaló név, amely a csigolyák és az azok közötti ízületek kóros elváltozására utal. Emiatt a porckorongok ellapulnak és a csigolyák közötti rés beszűkül. A folyamat eredményeként meszes felrakódások kíséretében perem és csőrszerű képződmények alakulnak ki a gerinc érintett szakaszain.
Az intenzív terhelésnek kitett gerincszakaszon jelentkezik legtöbbször spondylosis, tehát a nyak és a lumbális terület a legkritikusabb. A meszesedés általában természetes folyamat, és sokszor panaszmentes is lehet 30 és 40 éves kor között.
Ezek lehetnek a spondylosis okai
Az alábbi okokra érdemes figyelmet fordítani, ugyanis ezek kezelésével a meszesedés kialakulása is megelőzhető:
- ülő-/állómunka
- helytelen testtartás
- gyenge core izomzat (törzsizomzat)
- nehéz fizikai munka
- tartós, egyoldalú terhelés
- gerincsérülés
- gerincbetegségek (pl.: scoliosis)
A spondylosis tünetei
A tünetek és a spondylosis súlyossága nem mindig függ össze, lehet, hogy egy kezdődő meszesedés komoly tüneteket okoz, míg egy már előrehaladott állapot teljesen tünetmentes.
Ha a nyaki szakasz érintett:
- nyakfájdalom
- beszűkült nyakmozgások
- görcsös, feszes nyakizmok
- kisugárzó fájdalom a vállba, karba
- fejfájás
- merev nyaki szakasz
Tünetek a háti szakaszon:
- hátfájás
- merevség, mozgásbeszűkülés a háti szakaszon
- a hátizmok nyomásra érzékenyek
- kisugárzó, szúró fájdalom a bordákba
A lumbális szakasz meszesedésének tünetei:
- derékfájdalom
- merev lumbális szakasz
- feszes izmok az érintett területen
- a fájdalom kisugározhat: keresztcsont, csípő
- gerincferdülés
A spondylosis kezelése gyógytornával
A spondylosis egyik legtermészetesebb kezelési módja a gyógytorna, ugyanis a mozgást használja fel a mozgásszervi okok megszüntetésére. A gyógytorna célja a fájdalomcsökkentés mellett a feszes izmok lazítása, a gerinc stabilizálása, a mozgástartomány növelése, a testtartás javítása és az izomegyensúly helyreállítása.
A spondylosis gyógytornája két fő részből áll.
Először is passzív, átmozgató technikákkal a terapeuta mozgatja át a meszesedésben érintett gerincszakaszt, ezáltal nyújtja a feszes izmokat és felszabadítja a beszűkült csigolyák közti ízületeket. A kezelés ezen része járhat némi fájdalommal és kellemetlen érzéssel a feszes szövetek feloldása miatt. A kellemetlenséget hamar elfelejti, mert a kezelés pozitív hatása biztosan nem marad el: felszabadító érzés, amikor ellazulnak görcsös, feszült izmai, és szabadabba mozgás jön létre az érintett gerincszakaszon.
A passzív technikák közé tartozik többek között a manuálterápia. A módszer lényege, hogy manuális fogásokkal a gerincet célzottan és hatékonyan kezeli, ezáltal segít megszüntetni a spondylosis tüneteit és kiváltó okát. A terapeuta a csigolyákon kézzel végzett fogásokkal oldja a gerinc ízületi blokkjait, ezáltal elősegíti a lágyrészek mobilizációját és így a tünetek enyhülését, a kiváltó ok megszüntetését.
A gyógytorna másik fő részében a terapeuta által adott feladatok elvégzése. Ebben az aktív részben a szakember hozzáértésének köszönhetően fokozatosan kerülnek bevezetésre az egyre nehezedő feladatok, amelyek így biztosan nem lesznek megterhelőek a gerinc számára. A nyújtások mellett erősítő gyakorlatsorokat kap, amelyeknek köszönhetően erősödik a mélyizomzat, ezáltal javul a testtartás és az izomegyensúly, amelynek eredményeként minden mozgás helyesen tud végbemenni az gerinc ízületeiben.
A spondylosis gyógytorna hiányában
A spondylosis tünetei krónikussá válhatnak, a fájdalom és a merevség megkeserítheti mindennapjait. Az érintett gerincszakasz mozgása beszűkülhet, esetleg akár teljesen gátolt lehet a mozgásban. A meszesedés azonban további szövődményeket is okozhat.
A kisugárzó tünetek felerősödhetnek, így további panaszok jelentkezhetnek távolabbi területeken is. Minél több további probléma jelentkezik, annál hosszabb időt vesz igénybe a kezelés.