A csípőízületi porckopás sokakat érint hazánkban, szinte minden családban akad erre példa. Amennyiben a konzervatív kezelések már nem tudnak hatékonyan segíteni, úgy a kopásos fájdalom megszüntetését a leghatékonyabban csípőprotézis műtéttel lehet elérni, mely beavatkozás során a sérült csípőízületet művi ízület beültetésével helyettesítik.
A csípőprotézis műtét egyike a leggyakrabban végzett ortopédiai műtéteknek , a csípőízület kopása (arthrosis) ugyanis egyre többeket érint manapság. Hazánkban az évente végzett 12-15 ezer csípőprotézis beültetés, és a több ezres csípőprotézis várólista mutatja, hogy a beavatkozás milyen komoly réteg számára jelenti az utat az életminőség javításához.
Milyen okok vezetnek a csípőízület elhasználódásához?
A csípőízület kopásos elváltozásainak egy része korábbi fejlődési rendellenesség (csípőficam, vápafejlődési zavarok), gyerek- és fiatalkori növekedési problémák, combfejkeringési károsodások, gyulladásos betegségek, illetve sérülésből fakadó ízfelszíndestrukciók miatt jön létre. Más esetekben viszont beazonosítható hajlamosító tényező nélkül is kialakulhat a csípőízület elhasználódása, amit a szakirodalom elsődleges csípőkopásnak nevez.
Mindkét esetben fokozatos csípőfájdalom alakul ki, mely lesugározhat a combba, vagy akár a térdízületbe is. A kezdeti terheléssel kapcsolatos panaszok idővel nyugalmi fájdalommá alakulhatnak át, sőt, komoly éjszakai fájdalmak is felléphetnek. A mozgásterjedelem fokozatosan beszűkül, először többnyire a rotációs mozgások vesznek el, nehézzé válik a cipő befűzése, súlyosabb esetekben sántítás is kialakulhat.
Bizonyos esetekben végtaghossz differencia is kialakulhat, de elképzelhető az is, hogy ez a korábbi csípőbetegség miatt már eleve fennáll. Mindezek fokozatosan korlátozzák a járást, kezdetben csak lépcsőn, emelkedőn, később vízszintes terepen is csökken a járóképesség.
Milyen esetekben szükséges a csípőprotézis beültetése?
A kezdeti kezelési módszerek a mozgás, úszás, gyógytorna, illetve különböző porctámogató gyógyszeres kezelések kombinációiból állhatnak. A későbbiek során gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, lazító gyógyszerek mellett, fiziko- és balneoterápiás lehetőségek enyhíthetik a panaszokat.
Amennyiben az említett kezelési lehetőségek kimerülnek, vagy nem biztosítják az elvárt életminőséget és fizikai teljesítőképességet, a műtéti kezelés jön szóba. A csípőízület anatómiai sajátosságai a porcfelszínképzést, -pótlást, biomechanikai korrekciót, artroszkópos felszínkezelést csak rendkívül korlátozott esetekben teszi lehetővé, ezért a műtéti kezelés az esetek döntő többségében endoprotetikai megoldást, csípőprotézis beültetést jelent.
Ezeknek a műtéteknek a célja a fájdalom megszüntetése vagy csökkentése, a beszűkült mozgásterjedelem lehetőség szerinti növelése, a korábbi végtaghossz különbség csökkentése, a terhelhetőség javítása.
A csípőprotézis átlagos élettartama 15-20 évre tehető.
Mi történik a műtét során?
A csípőprotézis beültetése a vápa belső felszínének és a combfejnek a cseréjével valósul meg. A műtét során a megfelelően előkészített befogadó felszínekbe mindkét oldalon fém implantátumokat ültetünk be, amibe a vápa oldalán ultrakemény polietilén típusú műanyagbetét kerül. A combfej lehet fém vagy kerámia alapanyagú.
Műtét utáni teendők
A műtétet követő napon a gyógytornász segítségével megkezdődik a mobilizálás. A gyógytornász a kezdeti időszakban járást segítő segédeszközt biztosít a járásbiztonság elősegítésére. Ennek típusát – a beteg fizikai paramétereit is figyelembe véve – együtt határozzák meg (könyökmankó, hónaljmankó, járókeret).
A kórházi tartózkodás három napja alatt a gyógytornász megtanítja a biztonságos járást és lépcsőzést, az osztályos gyógytorna során megmutatja a kezdetben szükséges otthoni gyakorlatokat, valamint, hogy a korai műtét utáni időszak során milyen mozdulatokat szükséges elkerülni.
Csípőprotézis műtét utáni rehabilitáció
Az első hetekben a kórházban megtanult gyakorlatok megbeszélés szerinti otthoni ismétlése, valamint további gyakorlatok végzése javasolt gyógytornász vezetésével. A betegek egy részénél hamar kialakul egy olyan járásbiztonság, ami a lakásban a járást segítő segédeszköz elhagyását is lehetővé teszi.
A csípőprotézis beültetés eredménye számos tényezőtől függ, melyek közül a beteg általános mozgásszervi állapota, egyéb ízületi funkcióinak behatároltsága, korábbi fizikai aktivitás szintje jelentős szereppel bír az elért eredmény vonatkozásában.
A sportaktivitások közül az úszás, kerékpározás, túrázás, tornatermi erőgépeken végzett edzés kifejezetten ajánlható, de megfelelő fizikai állapot esetén a futás, tenisz, sífutás, illetve hasonló sporttevékenységek sem tilosak. Viszont ugrásokkal és ütközésekkel járó, úgynevezett kontaktsportok kerülését javasoljuk.
Szauna és wellness használat három hónapos kor után már megengedett, de a testhőmérsékletnél melegebb vizekben tartózkodás idejét célszerű 10–15 percben limitálni.
Problémamentes beültetéseket követően, 4–6 hétnek el kell telnie a csípőprotézis műtét után, mielőtt javasolnánk az autóvezetés megkezdését, és ez az automata gépkocsikra is vonatkozik.