A saroktáji fájdalom elég gyakran előforduló panasz, sokaknál jelentkezik és minden egyes lépésnél tudat a létezéséről. Alapvetően két terület lehet érintett, az egyik a sarokcsont belső oldala, a másik a sarokcsont hátsó oldala. Mindkét esetben túlterhelésből adódó csonthártya-gyulladás okozza a fájdalmat, amely jelentős fokú, intenzív, és a széles körben ismert fájdalomcsillapítókra, egyéb, gyulladáscsökkentő gyógyszerekre nem reagál.
Legtöbb esetben a pontos diagnózis és a terápiás javaslat felállításához a szakorvosi vizsgálaton kívül szükség van további vizsgálatok eredményeire is (pl. röntgen).
Amennyiben a diagnózis megszületett, rá lehet térni a kezelésre.
A sarokcsont sarkantyú kezelésére a LÉZER – MÉLYHŰTÉS terápián kívül nem sok olyan lehetőség akad, amely nem fájdalmas, nem megterhelő, nincsenek káros mellékhatásai és kellően hatékony.
Ennek megismeréséhez nyújt segítséget egy kombinált kezelés, amellyel műtét és gyógyszerek nélkül szüntethető meg a fájdalom. A fájdalmas területet lézerfénnyel besugarazva a szövetek anyagcseréje javul, a szervezet öngyógyító folyamatai felgyorsulnak. Az ezt követő intenzív hűtés során pedig a fájdalomérzet csökken – szinte teljesen meg is szűnik.
A sarkantyú okai, tünetei, kezelési lehetőségei és gyógytornája
A sarkantyú – azaz csontkinövések a sarok környékén – heves fájdalmat okozhat járás közben, és akár gyulladás is kialakulhat. A sarokcsonton tapadnak a vádli és a talp izmai. Ha azonban ezek az izmok erősen hozzányomódnak a csonthoz, mozgás közben súrlódás jön létre, ezért a csonton mészlerakódások keletkezhetnek.
Mi pontosan a sarkantyú és hogyan alakul ki?
A sarkantyú jellemzően a sarokcsonton, az izmok eredésénél kialakuló meszes felrakódás, azaz csontkinövés. Bár szabad szemmel általában nem látható, mégis komoly problémákat tud okozni. Két helyen jelentkezhet: a sarokcsont talpi felszínén, amelyet talpi sarkantyúnak nevezünk, illetve – a szakszóval Haglund-sarok, – amely a lábszárizom ínjának eredésénél, azaz az Achilles ínnál alakul ki.
A testünkben olyan helyen jöhetnek létre meszes lerakódások, ahol az izom szorosan a csontnak feszül, így azok egymáson folyamatosan súrlódnak. Ezen a ponton alakulnak ki a kinövések, amelyek könnyen gyulladásos állapotba kerülhetnek.
A kinövések akár 1-1,5 cm-esek is lehetnek, és ha kezeletlenül, hosszú ideig fennáll ez a probléma, akkor a láb más részein is kialakulhatnak ilyen lerakódások.
Diagnosztikáját tekintve nagyon fontos a pontos anamnézis felállítása, ugyanis számos, lábat érintő betegség okozhat ezen a területen is panaszt. Ilyen például az Achilles gyulladás, vagy akár a lúdtalp.
Mik a sarkantyú tünetei?
Talpi sarkantyú esetén az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- a panasz terhelés hatására jelentkezik
- jellemzően sarok talpi részén tapasztalhatja a fájdalmat
- minden lépés fájdalmas lehet
- idővel dudor is kialakulhat
Haglund-sarok (vagy hátsó sarkantyú) esetén ezeket a tüneteket tapasztalhatja:
- heves fájdalom az Achilles ín környékén
- a terület érintésre érzékeny
- nem megfelelő lábbeli viselése esetén az Achilles ín területe kivörösödik
- idővel dudor is kialakulhat
Abban az esetben, ha gyulladás is jelentkezik, akkor az érintett terület bepirosodhat, felmelegedhet és megduzzadhat.
Mitől alakulhat ki a sarkantyú?
Az alábbiak lehetnek a leggyakoribb kiváltó okok:
- túlsúly: a jelentősen megnövekedett testtömeget nehezebben viselik a csontok, az ízületek és az izmok is.
- a láb folyamatos túlterhelése: leginkább a hosszantartó állás, álló munka, fizikai munka válthatja ki
- nem megfelelő lábbeli viselése: többféle cipő is okozhat gondot, nem csak a magas sarkú. Ide sorolhatjuk az egyenes, nagyon lapos talpú cipőket és papucsokat, a használt lábbeliket, illetve ha a cipő mérete nem az Ön számára megfelelő (túl kicsi vagy éppen túl nagy)
- a lábboltozat deformitásai: ilyen a sokszor emlegetett lúdtalp vagy a bokasüllyedés, amely szintén gyakori láb deformitási probléma.
- ízületi gyulladás: akár a láb kisízületeiben, akár a bokában alakul ki gyulladás, az a láb anatómia szerkezetét és terheléselosztását változtathatja meg
- egyenlőtlen terhelés: például ha a csípője fáj, akkor elkezdi kímélni a panaszos oldalt, míg a másik, ép oldalra ezzel nagyobb terhet rak
A sarkantyú szövődményei gyógytorna hiányában
A sarkantyú gyógytorna hiányában folyamatos, szűnni nem akaró fájdalmat okozhat. Idővel még több kinövések jöhetnek létre, amelyek a láb más területeit is érinthetik. Ha a sarkantyú gyulladásos állapotba került, az is állandósulhat, és fokozatosan a boka, valamint a láb kisízületeiben mozgásbeszűkülést okozhat. Lehetséges a járás és az állás már komoly gondot fog okozni, amelyek addig a hétköznapokban gördülékenyen zajlottak. Elmondható tehát, hogy minél később kerül egy szakképzett gyógytornászhoz, annál több panasza alakul ki, így a gyógyulási idő is jelentősen megnyúlhat.
Így segít a gyógytorna a sarkantyú okozta panaszain
A gyógytorna az egyik leghatékonyabb konzervatív terápiás módszer erre a problémára, ugyanis a sarkantyú kiváltó okát kezeli úgy, hogy a mozgás által aktiválja a test öngyógyító folyamatait.
A gyógytorna célja a tünetek enyhítése, és a későbbi panaszok kialakulásának megelőzése. Ehhez különböző módszerekkel, célzott és személyre szabott terápiás tervet alkalmazva végzi a terapeuta hétről-hétre a gyógytorna kezeléseket. Azonban a közösen elért eredmények fenntartása érdekében, valamint a gyógyulási idő lerövidítésére a szakember házi feladatok is feladhat Önnek, amelyeket otthonában napi szinten végezni kell. Ez általában néhány feladatot jelent, amelyeket már betanított Önnek, és biztosan látja, hogy a kivitelezés is helyes.
Trigger labda alkalmazása a talp izomzatán
A gyógytorna feladatok jellemzően nyújtó és erősítő gyakorlatsorokból állnak. A nyújtás segít oldani az izmok feszességét, valamint fellazítja az Achilles inat is. Ezek a típusú gyakorlatok fontos szerepet játszanak a sarkantyú tüneteinek enyhítésében, hiszen már önmagukban is fájdalomcsillapító hatásúak. Ehhez nem csak manuális (kézzel kivitelezett) technikák vagy nyújtó feladatok vethetők be, hanem akár egy eszközt is segítségül lehet hívni. Ez általában egy trigger, vagy masszázs labdát jelent, amellyel a talp izmait és a vádli izmait is egyaránt lazíthatjuk.
Az izmok erősítésével kezelhetünk akár egy már kialakult lúdtalpat, vagy bokasüllyedést és nem mellesleg a testsúly csökkentésében is jelentős szerepet játszanak ezek a feladatok. Az izomerő növelésével a láb teherbírása is egyenesen arányosan nő, így az álló munkát is jobban fogja bírni.
Egy szakképzett gyógytornász életmód tanácsokkal is ellátja a hozzá fordulókat, valamint olyan, hétköznapokon is bevethető feladatokat tanít meg, amelyeknek köszönhetően megelőzhetők újabb csontkinövések kialakulása.